UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Herbatka Mimoza Osmoza

nawłoć, pokrzywa, liść brzozy, aronia, jagoda, wiśnia z ogonkiem

Pragnę tu przedstawić doskonałą herbatę z nawłoci kanadyjskiej w połączeniu, czyli w synergii z roślinami, które wspomagają jej działanie. Tak więc: nawłoć, pokrzywa, liść brzozy, aronia, jagoda, wiśnia z ogonkiem.  Po raz pierwszy w Polsce zastosowałem wstępną fermentację, a następnie suszenie tych ziół. Dzięki takiej metodzie organizm łatwiej przyswaja. Każde z tych ziół ma inne zadanie. Zgodnie z zasadami chińskiej medycyny łączenia ziół nawłoć jest tutaj cesarzem otoczonym przez swych ministrów np. liść brzozy, który niesie pomoc do chorych komórek ciała. Zastosowana pokrzywa czy aronia są to pomocnicy, którzy otwierają wrota chorej komórki. Jagoda czy wiśnia niosą ze sobą energię „chi” ciepła i harmonii, energię szybkiego przepływu przez nasze ciało. Substancje te są jak igła z nicią, które reperują, cerują uszkodzenia. Aronia dzięki dużej zawartości rutyny dodatkowo pomaga w naprawie kłębuszków nerkowych. Zestaw taki może szybko postawić nas na nogi oraz posiada walory smakowe.  

Metoda leczenia ziołami wymaga od nas pewnych zasad postępowania i okresu ich zażywania. Polecam w czasie kuracji nawłocią zrobić sobie krótką głodówkę 1 – 3 dni w celu oczyszczenia organizmu z toksyn oraz ułatwienia ciału wchłaniania tychże ziółek i naprawy chorych uszkodzeń. Proszę pamiętać, że zioła nie pomogą w ciągu 3 dni – zioła używamy przez okres 1, 2 czy 3 miesięcy. W tym czasie dobrze jest zrobić sobie dietę, np. przy nerkach, kłębuszkach nerkowych i białkomoczu dobrze jest zastosować dietę wegańską i żadnej soli ani cukru. Wszystkie potrawy powinny być łatwostrawne i najlepiej gotowane lub na parze, aby organizm nie musiał walczyć i oczyszczać się ze zbędnych toksyn pochodzących z rozpadu białka w naszym ciele.

Zioła takie pijemy zawsze na czczo rano, powoli, z pietyzmem połykamy każdy łyk ziółek. Polecam 3 razy dziennie, wieczorem przed pójściem spać.

Lecząc się ziołami, musisz wyzbyć się wszelkich nałogów: porannej kawki, Browarka czy tłustych smażonych potraw. Po miesiącu tak rygorystycznych zasad wykazaniu silnej woli w pozbyciu się nałogów i przyzwyczajeń możesz liczyć na efekty zdrowotne.

Właściwości poszczególnych składników herbatki:

Nawłoć

Ziele nawłoci – Herba Solidaginis jest klasycznym surowcem moczopędnym i oczyszczającym (odtruwającym) organizm. Do celów leczniczych można zastosować dwa gatunku nawłoci: nawłoć pospolitą – Solidago virga-urea L. oraz nawłoć kanadyjską Solidago canadensis L., z rodziny złożonych Compositae. Polifenole i saponiny zawarte w surowcu tworzą związki kompleksowe z wieloma ksenobiotykami (substancjami obcymi dla ustroju, zbędnymi i szkodliwymi), czyniąc je łatwo rozpuszczalnymi w wodzie. Dzięki temu wiele toksyn może być usuniętych z organizmu wraz z moczem i potem. Glikozydy fenolowe i saponiny zwiększają filtrację w kłębuszkach nerkowych i zmniejszają resorpcję zwrotną w kanalikach nerkowych. Antocyjany, fenolokwasy i flawonoidy zawarte w nawłoci działają dodatkowo przeciwzapalnie, przeciwwysiękowo i rozkurczowo. Spośród wielu składników czynnych nawłoci, warto  wymienić: flawonoidy ok. 1,5%: awikularyna, kemferol, hiperozyd, rutozyd, izokwercytryna; garbniki – 8-15%, kwas chlorogenowy (0,2-0,4%, Glikozyd fenolowy – lejokarpozyd 0,08-0,48% oraz wirgaureozyd A; saponiny triterpenowe: kwas oleanolowy – do 2%, olejek eteryczny – 0,4-0,5%. Saponiny są pochodnymi kwasu polygalowego i noszą nazwę wirgaureasaponin. Zalecane są wodne wyciągi oraz ekstrakty wodno-alkoholowe zagęszczone lub suche z nawłoci. Napar nawłociowy – Infusum Solidaginis: 2 łyżki rozdrobnionego ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody; odstawić na 30 minut; przecedzić. Pić 3-4 razy dziennie po 100-150 ml. Nawłoć przyśpiesza ustępowanie obrzęków kończyn na tle niedomogi krążenia, odkaża układ moczowy, zapobiega powstawaniu kamicy moczowej. Łagodzi kaszel. Wspomaga leczenie reumatyzmu i artretyzmu oraz wielu chorób skóry wywołanych zaburzeniami przemiany materii.

Wskazania do stosowania nawłoci: stany zapalne i infekcje układu moczowego i płciowego, kamica moczowa, choroby metaboliczne i z autoagresji immunologicznej (reumatyczne, toczeń, trądziki, łuszczyca), kuracje odtruwające, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, niewydolność krążenia, nieżyty przewodu pokarmowego.

Sok z nawłoci i maść na świeżym zielu z masłem (ucierać) stosowane były dawniej w leczeniu wyprysków, ran i oparzeń.

Napar z nawłoci może posłużyć do przemywania skóry łojotokowej, z trądzikiem młodzieńczym, zapaleniem mieszków włosowych, trądzikiem różowatym i z mokrymi wypryskami. Zmniejsza i oczyszcza pory. Rozjaśnia cerę. Posiada właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, osuszające i ściągające.

Ziele nawłoci zasobne jest w glikozydy fenolowe, ok. 1% (lejokarbozyd, virgaureosid A) i kwasy fenolowe (chlorogenowy, kawowy, salicylowy, waniliowy, synapinowy, protokatechowy). Antocyjany są reprezentowane przez glikozydy  cyjanidyny. W surowcu są obecne polisacharydy kwaśne.,,,,,,Herba Solidaginis virgaureae, niem. Goldrutenkraut . Surowiec zawiera flawonoidy, głownie pochodne kwercetyny i kaemferolu. Całkowita zawartość flawonoidów w Solidago virgaurea 1,5%, w Solidago canadensis 2,4%, w Solidago gigantea 3,8%. Solidago virgaurea zawiera ok. 0,8% rutyny, Solidago gigantea ok. 1,3% kwercetyny, Solidago canadensis ok. 1,4% rutyny. Ph.Eur. wymaga, aby ziele nawłoci pospolitej (virgaurea) zawierało przynajmniej 0,5% flawonoidów, a ziele nawłoci olbrzymiej przynajmniej 2,5% flawonoidów. W przypadku nawłoci pospolitej PhEur. określa maksymalną zawartość flawonoidów: 1,5%, w przeliczeniu na hiperozyd. Ta maksymalna zawartość jest podana z uwagi na fałszowanie surowca (podmienianie) – ziela nawłoci pospolitej – zielem nawłoci olbrzymiej (gigantea; o większej zawartości flawonoidów, prawie 4%). W zielu nawłoci obecne są saponiny trójterpenowe pochodne kwasu oleanolowego: solidagosaponiny = virgaureasaponiny (w S. virgaurea 0,2-0,3%), canadensis-saponiny, giganteasaponiny (w S. canadensis i S. gigantea – 0,8-1,9%). W zielu jest około 0,4-0,6% olejku eterycznego zbudowanego z mono- i bicyklicznych monoterpenów oraz seskwiterpenów. Diterpeny są typu labdan- i trans-klerodan. Diterpeny typu cis-clerodan występują w S. gigantea, natomiast te pierwsze w S. canadensis. W surowcu pochodzącym z Europy nie występują di terpeny.

Stosowanie i dawkowanie

Napar z nawłoci to dobry środek moczopędny, przeciwkamiczy, oczyszczający nerki, odtruwający i czyszczący krew zarazem. Jak najbardziej polecam osobom mającym tendencje do kamicy moczowej i zakażeń układu moczowo-płciowego, ponadto przy przeroście gruczołu krokowego. Nawłoć jest bezpieczna, można pić kilka szklanek dziennie naparu (1 łyżka na szklankę wrzątku). Warto domieszać do yerba mate i herbaty zielonej, parzyć w ekspresie przelewowym i pić jako środek moczopędny i czyszczący krew

Polecam również nasze ziółka posłodzić miodem nawłociowym, który stosowany jest bardzo często w stanach zapalnych i zakażeniach dróg moczowych oraz kamicy nerkowej. Miód polecany jest dla osób z nadciśnieniem tętniczym oraz w celu wzmocnienia pracy serca. Wykorzystywany jest w wielu stanach zapalnych, przy przeziębieniach, a także problemach ze stawami. Świetnie sprawdza się w kuchni, jako dodatek do wielu potraw oraz w formie kanapek czy sporządzonego napoju do picia. Regularne bezpośrednie stosowanie na skórę miodu, wzmacnia jej kondycję i poprawia wygląd. Miód nawłociowy choć mało popularny i nieczęsto spotykany na półkach sklepowych, jest produktem bardzo wartościowym. Pomaga w leczeniu wielu chorób, wzmacnia organizm, a poza tym korzystnie wpływa na wygląd cery.

Przeciwwskazania:

Nie stosować w przypadku obrzęków spowodowanych niewydolnością serca i/lub nerek.Możliwe skutki uboczne:

W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy poinformować o nich lekarza.Ostrzeżenia:

Podczas stosowania ziela nawłoci niezbędne jest dostarczania dużej ilości płynów. Nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia bez konsultacji lekarskiej. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustępują należy skontaktować się z lekarzem. Brak danych odnośnie stosowania ziela nawłoci w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie stosować bez konsultacji z lekarzem.

Podsumowanie działania nawłoci:

moczopędne

ściągające

przeciwbakteryjne

przeciwzapalne

odtruwające

zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych

łagodnie uspokajająco

łagodnie obniża ciśnienie krwi

Picie naparu nawłoci : 1 łyżkę ziela zalać 1,5 szkl wrzątku, przykryć i ogrzewać na parze 20min, odstawić na 10 min. Pic po 1/4 szkl 2-3 razy dziennie między posiłkami jako napar moczopędny, odtruwający, regulujący trawienie.

liście brzozy

Liście brzozy mają działanie moczopędne, napotne, przeciwreumatyczne, poprawiają przemianę materii, działają odtruwająco na układ krwionośny. Wyciąg z liści brzozy stosuje się przy przewlekłych infekcjach dróg moczowych. Świeży sok z liści, zebranych w okresie wiosennym, pobudza przesączanie w kłębkach nerkowych i zwiększa wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. Poprawia zdolność filtracyjną nerek, pobudza wydalanie moczu i wypłukuje "piasek", zapobiegając tworzeniu się kamieni moczowych. Liście brzozy stosuje się również w niektórych chorobach skóry, np. przy łuszczycy, łojotoku. Mają zastosowanie także w pielęgnacji włosów.wiśnia z ogonkiem

Wiśnie w profilaktyce przeciwnowotworowej

Wiśnie zawierają pokaźną ilość przeciwutleniaczy, bo aż 400 mg/100 g. Są to substancje, które chronią organizm m.in. przez nowotworami i procesem starzenia, gdyż neutralizują wolne rodniki. W związku z tym wiśnie zostały umieszczone na liście ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity), czyli liście produktów, które w wysokim stopniu chronią organizm przed niszczącym wpływem reaktywnych form tlenu. 100 g wiśni (waga bez pe­stek) ma aż 3500 punk­tów ORAC. Według dra Ronalda Priori z the US Departament of Agriculture Research Service zwiększając spożycie owoców i warzyw, szczególnie tych o wysokiej wartości ORAC, można znacząco podnieść poziom antyoksydantów w krwiobiegu nawet o 15-20 proc.

Wiśnie na choroby układu moczowego

Wiśnie, dzięki zawartości potasu i sodu, są moczopędne. Dlatego poleca się je pomocniczo w leczeniu schorzeń układu moczowego: zapaleniu pęcherza czy kamicy nerkowej.


Lecznicze właściwości wiśni

Badania uczonych z USA udowodniły, że częste jedzenie wiśni może obniżyć poziom złego cholesterolu LDL we krwi i może wpłynąć na zmniejszenie ilość tłuszczu brzusznego. Tego tłuszczu, który jest przyczyną chorób układu sercowo-naczyniowego i bardzo często pojawia się u osób wykonujących pracę siedzącą oraz u mężczyzn.

Obecność w miąższu wiśni kumaryn – szczególnych substancji obniżających krzepliwość krwi – stwarza w tego owocu niezastąpiony komponent w diecie chorych po zatorze, zawale albo udarze. Przy regularnym jedzeniu wiśni zmniejszają się bóle w klatce piersiowej, wyrównuje pracę serca. Czysta kumaryna ma zapach przypominający wysuszone siano wymieszane z wanilią. W smaku jest piekąca.

Kumaryna dostarczana organizmowi wraz z tłuszczami lub alkoholem lepiej się wchłania i rozchodzi w organizmie. Może dlatego jest tak wielu miłośników wiśniówki, bo kumaryna działa uspokajająco, rozkurczowo na mięśnie gładkie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Uznano, że może być stosowana w leczeniu nerwic wegetatywnych z objawami skurczu (w 100 cm sześciennych miąższu wiśni znajduje się 2-4 mg kumaryny).

Co ciekawe kumaryna hamuje rozwój wszystkich bakterii, wirusów (w tym HIV) oraz grzybów. Działa zabójczo na pierwotniaki i roztocza. Wszyscy, który obawiają się kandydozy powinni regularnie jeść wiśnie lub pić sok. Ponieważ kumaryny działają też jak roślinne pestycydy, to wiśnie mogą się rozwijać swobodniej niż inne krzewy i są mniej narażone na ataki pasożytów.

Wiśnia nie traci swoich uzdrawiających właściwości po mrożeniu albo krótkotrwałej obróbce cieplnej. Najlepszym sposobem jej konserwacji jest przygotowanie soku, który po łagodnej pasteryzacji (60-65 st. C) będzie długo dostępnym smakołykiem i lekarstwem. Ponieważ pestki zawierają pewne ilości związków cyjankowych, lepiej je z owoców usuwać.

UWAGA! zastosowane przez nas pestka wiśni jest w całości , przed zalaniem woda można pestki rozłupać w celu uzyskania większej skuteczności , ziółek .

Dziękujemy za doczytanie do końca naszej ulotki.

Grzegorz Śleziak

tel. 507 005 195

facebook: Biały Saibaba Leczy Siebie