Uzyskaliśmy certyfikat produktów ekologicznych :)

Bio eko produktOd kilku dni jesteśmy posiadaczami certyfikatu produktów ekologicznych, na którego otrzymanie czekaliśmy już od zeszłego roku.

Co to oznacza:

Produkty oznaczone logo Bio, Eko - opisane jako produkt ekologiczny - spełnia surowe normy zachowania pełnej kontroli produktu wolnego od szkodliwych substancji chemicznych, zdrowej żywności nie pozyskiwanej przez stosowanie chemicznych środków ochrony roślin czy szkodliwych modyfikacji. Proces kontroli i cała procedura wymaga, aby produkt finalny na żadnym etapie wytwarzania nie mógł mieć możliwości łączności ze szkodliwymi substancjami, konwencjonalnymi metodami upraw opartych na licznych opryskach, czy stosowaniu różnego rodzaju "polepszaczy" wydajności kosztem naszego zdrowia.

Aby dany produkt uzyskał certyfikację, każdy jego składnik musi mieć udokumentowane źródło pochodzenia i sposób wytworzenia. Wiąże się to ze zwiększonymi kosztami, ponieważ wydajność którą można uzyskać w tego typie rolnictwa jest ekonomicznie dużo mniej opłacalna dla rolników. Wymaga też dużo większego nakładu pracy i wiedzy, jak poradzić sobie z problemami przy różnych problemach związanych z uprawami czy hodowlą. Wymaga to dużych nakładów czasowych na edukację własną, umiejętności szukania alternatywnych, zdrowych metod zwalczania chorób czy szkodników. A problemów jest sporo. Najprostszy przykład to pielenie - w rolnictwie konwencjonalnym problem rozwiązuje się środkami chemicznymi, najczęściej herbicydami które zapewniają możliwość eliminacji zachwaszczenia upraw ale wprowadzają masę toksycznych substancji do produktu. W wersji rolnictwa ekologicznego taką uprawę możemy pielić różnymi metodami - najczęściej ręcznie, dbać o czystość uprawy przez wiele lat aby zachować częściową chociaż sterylność od nasion nie chcianych roślin (co z oczywistych powodów jest bardzo trudne w naturze) lub zastosować agrowłókniny i ograniczyć nakład pracy fizycznej przy pieleniu do minimum - jest oczywiste że utrzymanie tego rodzaju upraw ekologicznych wiąże się z dodatkowymi kosztami - nawadnianie kropelkowe, wspomaganie naturalnym nawożeniem - ręczne itp.

Oczywiście ma to też odbicie w cenie produktu końcowego, więc nie dziwmy się że na półkach takie produkty niemal zawsze mają cenę dużo większą niż produkty konwencjonalne. Sam proces certyfikacji, dbałość o dokumentacje pochodzenia surowca, produktu końcowego, procesów produkcji, składowych technologii wytwórczej, magazynowanie, separacja produktów ekologicznych od potencjalnych zagrożeń, sposoby załatwiania reklamacji, badania produktów to tylko część kosztów.

Biorąc do ręki produkt oznaczony etykietą - Produkt Rolnictwa Ekologicznego BIO musimy mieć pewność, że ten produkt powstał w warunkach zapewniających spełnienie warunków zdrowej żywności i braku zawartości substancji potencjalnie szkodliwych. Taką rolę kontrolera procesów wytwórczych, produkcyjnych spełniają instytucje zwane Jednostkami Certyfikującymi - mają one za zadanie kontrolowanie w sposób ciągły całego procesu powstawania produktu finalnego, od stanu pola, badań gleby, kontrolowania technologii upraw, sposobu magazynowania, produkcji, opisu, prowadzenia dokumentacji przez rolników, producentów. Wszystko po to aby starać się zapewnić gwarancję, że kupujemy efekt finalny - produkt spożywczy jako zdrowy, nie toksyczny element naszego żywienia.

Z radością informujemy że uzyskaliśmy taki certyfikat i powoli będziemy starali się wszystkie nasze produkty lokować w tym gronie produktów ekologicznych. Nie jest to proces łatwy, ponieważ wymaga udokumentowania że każdy niemal składnik ma certyfikat surowca bio. Nie działa to wstecznie i mimo że cały czas stosowane przez nas surowce uprawiane są z zachowaniem zasad produkcji ekologicznej, bez stosowania chemii i naturalnych technologii i metod wytwarzania, nie możemy nadać produktom tym oznaczenia produktów BIO. Dopiero od momentu gdy zastosowane wszystkie składniki będą spełniały takie normy, będziemy mogli takie oznaczenie zastosować. Okres certyfikowania upraw trwa w wielu przypadkach kilka lat - np. w przypadku jabłek wymaga się 3 letniego procesu nadzoru produkcji, aby produkt finalny mógł uzyskać statut jabłek BIO.

Nasz cel jest jednak oczywisty - zdrowa żywność pozbawiona szkodliwych efektów ekstensywnych technologii produkcji i toksycznych substancji. Powoli będziemy starali się zapewnić takie normy dla wszystkich produktów które wytwarzamy.

 

pozdrawiamy                                           

ekipa bialysaibaba.pl